Din Oras

Politia din Zalau si-a expus tehnica locuitorilor, cu ocazia Zilei Politiei – FOTO

Politistii salajeni si-au expus tehnica aflata in dotare, locuitorilor din Zalau, cu ocazia aniversarii a 197 de ani de atestare documentara. Miercuri, politisti criminalisti, mascati, politisti rutieri si de ordine publica, au prezentat armele, munitia si echipamentele de interventie, spre deliciul vizual al celor mici, dar si al adultilor.

Evenimentul a avut loc la sediul Inspectoratului de Politie si au participat peste 300 de elevi de la mai multe scoli din municipiul Zalau. Cei mici au aflat ce inseamna meseria de Politist si au aflat de la oamenii legii mai multe informatii despre arme si munitii. La sfarsitul activitatilor, politistii le-au pregatit si un concurs copiilor, „Politist Junior” iar castigatorii au fost premiati cu diplome si insigne.

Astfel de actiuni au fost desfasurate si de politistii din Jibou. Totul a culminat cu un exerciţiu demonstrativ de interceptare în trafic a unui autoturism cu persoană suspectă, încătuşare şi conducere către autospeciala poliţiei, derulat de politisti din cadrul Serviciului de Actiuni Speciale.

Vineri, politistii din cadrul Biroului de Analiza si Prevenire a Criminalitatii, impreuna cu cei de la Serviciul pentru Actiuni Speciale si cei de la Sectia 6 Politie Rurala Crasna, au desfasurat actiuni similare. Oamenii legii au purtat discutii cu elevii liceului din localitate despre prevenirea delincventei juvenile si a victimizarii minorilor, a violentei domestice, dar si despre furturile din locuinte.

In cadrul activitatilor dedicate Zilei Politiei, oamenii legii au profitat de ocazie si si-au prezentat oferta educationala, celor interesati de urmarea unei cariere in domeniu.

Articole similare

Close